Skip to content

О ИНСТИТУТУ

Познато је да је историјска наука темељна научна дисциплина из корпуса хуманистичких наука, чије проучавање омогућава, не само досезање адекватних знања о прошлости људске цивилизације, већ и свеобухватније разумијевање савремених друштвених процеса и феномена, чије је познавање неопходан предуслов развоја сваког друштва и државе. У савременим друштвено-политичким изазовима, историјско насљеђе и култура памћења, то јест материјална и нематеријална баштина једног народа, представљају темељну бит његовог националног, вјерског и културолошког опредјељења и најважнији стуб идентитетске физиономије, оно што га на пиједесталу модерних нација јасно и сврсисходно опредјељује и чини препознатљивим. Позната је максима да „без прошлости нема будућности“, односно да је онај ко не познаје властито насљеђе осуђен да „тумара“ магловитим путевима и странпутицама садашњице, суочен са многобројним искушењима сложеног колоплета геополитичких изазова. Стога се поуздани ослонац који пружа објективно историјско сазнање може сматрати темељом сваког народа и државе, неопходним оријентиром и путоказом, како за актуелне, тако и оне долазеће изазове.

Имајући у виду све наведено, Универзитет у Источном Сарајеву, покренуо је септембра мјесеца 2022. године иницијативу за оснивање Института историјских наука као нове, осамнаесте чланице Универзитета и именовао комисију за писање Елабората о оправданости оснивања Института историјских наука. Сенат Универзитета, на својој сједници одржаној 1. новембра 2022. године, усвојио је Елаборат, док је Управни одбор Универзитета, на својој сједници одржаној 17. новембра 2022. године, донио одлуку о оснивању Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву. Након провођења законом предвиђених процедура и прибављања неопходних сагласности ресорног Министарства, Институт је званично почео са радом 25. јула 2023. године.

Основни циљеви и задаци Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву су сљедећи:

  • Систематско и организовано истраживање архивске грађе, у оквиру пажљиво одабраних научних пројеката, а на основу којих би настала историографска дјела трајне вриједности, која би на свјетлост дана изнијела и објаснила сложене историјске процесе дугог трајања.
  • Систематско публиковање прворазредних историјских извора, критички обрађених и презентованих по узусима историјске научне методологије, што би не само олакшало истраживање будућим истраживачима прошлости, већ би представљало и темељ за изградњу колективне културе памћења.
  • Организовање тематских научних скупова, округлих столова и конференција који би имали за циљ научно освјетљавање појединих недовољно истражених историјских процеса, а чија би сврха, осим попуњавања постојећих историографских „бјелина“ и објашњавања историјских коријена појединих и данас актуелних историјских феномена, била и систематизовање напора у изградњи и очувању културе памћења.
  • Издавачка дјелатност, која би подразумијевала и превођење најзначајнијих историографских дјела, која настану у оквиру Института, на свјетске језике, као и покретање научних часописа, самостално или у суиздаваштву са другим сличним институцијама, те њихово постепено позиционирање на домаћим и свјетским референтним листама научних часописа. Све наведено треба да омогући међународну препознатљивост историографије у Републици Српској, али и пробијање научних истина о важним историјским процесима на овим просторима у ширу међународну научну јавност.
  • Осмишљавање и реализацију научних пројеката, посебно оних од националног значаја, који ће имати трајну вриједност у научном смислу.
  • Успостављање научно-истраживачке сарадње са сличним институцијама у окружењу, али и у европским и свјетским оквирима и учешће у реализацији међународних научних пројеката битних за афирмацију историјске науке у Републици Српској, али и неопходних за већу видљивост историчара из Републике Српске и њихових научних достигнућа у међународним оквирима.
  • Осмишљавање и реализацију пројеката из домена културе памћења битних за локалне заједнице, а која захтијевају научни приступ и истраживања у области историјске науке. То подразумијева и археолошка истраживања појединих локалитета и историјска проучавања појединих знаменитих личности и важних тема из различитих периода историје.

Реализацију наведеног, али и своју будућност, Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву, заснива на постепеном и уравнотеженом запошљавању младих истраживача, свршених студената историје, који у току основних студија покажу посебне и запажене резултате и који током мастер и докторских студија докажу афинитет према научно-истраживачком раду и потенцијал за бављење историјском науком те као такви, већ у фази израде мастер и докторских радова, постигну запажене научне резултате. Постепеност пријема младих кадрова и пажљиво планирање развоја кадровске структуре Института обезбјеђује пријем најквалитетнијих кадрова, као и равномјерну заступљеност истраживача у свим научним звањима и равномјерну заступљеност истраживача разних периода историје.